Promieniowanie UVA, UVB oraz liczba Abbego.

 
Wstęp

W dzisiejszym świecie coraz bardziej jesteśmy świadomi wpływu promieniowania UV na nasze zdrowie skóry oraz oczy. W miarę jak zagrożenie to staje się coraz bardziej widoczne, wzrasta także potrzeba zrozumienia mechanizmów, które leżą u jego podstaw. Jednym z kluczowych pojęć, które warto poznać, aby lepiej chronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, jest tzw. liczba Abbego, która stanowi istotny wskaźnik dla tego rodzaju promieniowania.

W tym artykule będziemy się przyglądać, czym dokładnie jest liczba Abbego oraz jakie znaczenie ma w kontekście ochrony przed promieniowaniem UV. Dodatkowo, dowiemy się, czym różni się promieniowanie UVA od UVB i jakie skutki może mieć na nasze zdrowie. Odkryjemy, dlaczego ochrona przed promieniowaniem UV jest tak istotna, a także jakie kroki możemy podjąć, aby minimalizować ryzyko związanego z ekspozycją na te szkodliwe promieniowanie. Przygotuj się na fascynującą podróż przez świat promieniowania UV i jego wpływu na nasze życie.

Czym jest promieniowanie UVA i UVB?

UVA i UVB to dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego, które występują w spektrum promieniowania słonecznego i mają różne właściwości i wpływ na zdrowie i optykę.

UVA (Ultrafiolet A) jest rodzajem promieniowania ultrafioletowego o dłuższej długości fali i niższej energii w porównaniu do UVB. Stanowi około 95% promieniowania UV docierającego do powierzchni ziemi. UVA ma zdolność do przenikania głębiej w skórę i soczewkę oka, co może prowadzić do uszkodzenia tkanek i przyczyniać się do starzenia się skóry i zmiany w gałce ocznej. Jest również jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za powstawanie plam starczych i zmarszczek. Soczewki ochronne przed UVA są istotne dla ochrony oczu i skóry przed skutkami tego typu promieniowania.

UVB (Ultrafiolet B) jest rodzajem promieniowania ultrafioletowego o krótszej długości fali i wyższej energii w porównaniu do UVA. Stanowi około 5% promieniowania UV docierającego do ziemi. UVB jest bardziej intensywne niż UVA i jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za poparzenia słoneczne oraz uszkodzenia DNA w skórze, co zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry. Wpływ UVB na oczy jest również szkodliwy i może przyczynić się do wystąpienia schorzeń oczu, takich jak zapalenie spojówek lub zaćma.

Ważne jest, aby chronić oczy i skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, szczególnie podczas ekspozycji na słońce. Noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami ochronnymi może zapewnić ochronę przed zarówno UVA, jak i UVB, pomagając zachować zdrowie oczu i skóry. Wybierając okulary przeciwsłoneczne, należy upewnić się, że są one oznaczone jako blokujące 100% promieniowania UVA i UVB.

Liczba Abbego

Zakresy liczby Abbego stosowane w soczewkach okularowych mogą się różnić w zależności od producenta i rodzaju soczewek. Jednak ogólnie rzecz biorąc, liczba Abbego dla standardowych soczewek okularowych mieści się w zakresie od 40 do 60.

Soczewki z niższą liczbą Abbego (około 40) charakteryzują się mniejszą aberracją sferyczną, co oznacza lepszą jakość obrazu szczególnie na brzegach soczewki. Są one bardziej polecane dla osób z większymi wadami wzroku, zwłaszcza w przypadku soczewek okularowych o wysokim indeksie załamania światła.

Natomiast soczewki z wyższą liczbą Abbego (około 60) mogą być bardziej odpowiednie dla osób z łagodniejszymi wadami wzroku, a także dla tych, którzy preferują soczewki cieńsze i lżejsze.

Warto jednak pamiętać, że liczba Abbego to tylko jeden z wielu czynników wpływających na jakość soczewek okularowych. Inne czynniki, takie jak indeks załamania światła, powłoki antyrefleksyjne i geometria soczewki, również mają wpływ na ostateczną jakość widzenia i wygodę noszenia okularów.

 

TABELA ROZMIARÓW

Większość osób nosi rozmiar M. Bardzo prawdopodobne, że będzie to odpowiedni rozmiar także dla Ciebie. Upewnij się i wykonaj następujące ćwiczenie: przyłóż dłuższą krawędź karty kredytowej do twarzy tak, aby równolegle stykała się ze środkiem Twojego nosa:

measurement1

S - Szerokość szkła 48-52 mm Karta kredytowa wykracza poza obręb oka

measurement2

M - Szerokość szkła 53-55 mm Krawędź karty kredytowej dosięga końca oka

measurement3

L - Szerokość szkła 56-60 mm Krawędź karty kredytowej nie sięga oka

Za rozmiary dziecięce zazwyczaj uznaje się oprawy o szerokościach szkła 38-47 mm